Příběh - 1. kpt

21. února 2008 v 0:43 |  Příběh

Představte si klavír. Černé a bílé klávesy v dokonalé harmonii poskládané vedle sebe. Dřevo z toho nejstaršího dubu Evropy. Vidíte jej? Jeho majestátnost. Opuštěný klavír uprostřed zaprášené místnosti s vymlácenými okny. Teď se podívejte o něco blíže. Tak blízko, jako byste byli sklonění až u kláves. V zorném poli se objeví dva štíhlé prsty. Zlehka přejedou po klávesách. Třesou se. Teď o kousek ustupte a podívejte se nalevo od sebe. Ano, je to on. Jen o tolik let starší. Bílé vlasy již dávno ztratily svůj lesk, zřídly a jen málo zakrývaly vějíře vrásek, povislou kůži na tvářích nebo jaterní skvrny po celém obličeji. Kulaté brýle byly již dávno vyměněny za jiné s masivními obroučky. A jizva? Skoro ztracená v záplavě rýh na čele z celoživotního stresu a trápení. Zkroucené tělo ztěžka dosedne na stoličku, které jste si před tím ani nevšimli. Připadáte si jako nezvaný host, ale vypadá to, že Harry Potter vás snad ani nevidí. Několikrát mu zamáváte rukou před obličejem, na chvíli ji tam podržíte, ale reakce žádná. Je vám trapně a nevíte, co dělat. Vypadá to, že starý pán vzpomíná.
Třesoucí prsty položí na klávesy a snaží se vyťukat nějakou melodii, ale třes mu to nedovoluje. Je vám ho strašně líto. Ani si to neuvědomujete, ale sedáte si vedle něj na další stoličku odnikud a i přesto, že jste na klavír nikdy neuměli, pokládáte na něj prsty a pomalu mačkáte klávesy. Nejdříve jen váhavě, ale po pár tónech se sebejistě pouštíte do složité melodie. Starý pán pozvedá hlavu. Nijak ho to nevyvede z míry. Zavře oči a poslouchá.
"Draco…" vyklouzne potichu z jeho úst. "Draco…"
"Povídejte," zašeptáte. Stařec však dál upírá oči na klavír a vy hrajete. Dlouho. Ale jste trpěliví. Počkáte.
"Nikdy jsem nemyslel, že sem ještě někdy přijdu. Na Malfoy Manor. Do sídla, kdes zažil jen utrpení, bolest, kdes byl tak dlouho uvězněný a mučený krutostí svého otce a bezmocností tvé matky. Mám vzpomínat? Nechci vzpomínat. Už jen to, že jsem tady, mě neuvěřitelně bolí. Vzpomínky jsou živější. Hlavně ty špatné. A kdo by chtěl ještě slyšet příběh chlapce, který zůstal naživu? Všichni jej slyšeli."
"Ale já ne," zašeptáte opět. Pořád hrajete na klavír a přemýšlíte o slovech starce. Tohle že je sídlo rodu Malfoyů? Tomu se vám nechce věřit. Co se stalo?
"A kdo jsi ty, že to chceš vědět? Proč bych měl otevírat staré rány?" ptá se vás stařec, ale pořád upírá oči do klavíru. Uvědomuje si vůbec situaci?
"Já vím, jsem jen prostý čtenář, ale chci to vědět. Už bylo napsáno tolik příběhů o vás a o něm, strašných i končících dobře. Co nového by mohlo přijít?" oponujete. Zvědavost čtenáře nezná mezí. Ale co hrdinové povídek? Kdo na ně kdy pomyslel?
"Vím, co prožíváte. Magická moc obsažená v dílech ve vás probouzí život. Když umřete v povídce či básni, umřete i ve skutečnosti. Záleží jen na pisateli, zda vám dá milost nebo přivede jen další bolest," přesvědčujete a domlouváte. Chcete si přečíst nový příběh.
"Dobře. Doufám, že bude autor protentokrát milosrdný." Stařec se postaví a kráčí pryč. Ven z místnosti. Vstáváte a chcete jít za ním. On vás ale jedním máchnutím ruky zastaví.
"Ne, hraj dál. Příběh se pak lépe čte i vypráví. To, co budu říkat, uvidíš." Opět si sedáte a začnete hrát. Zvláštní pocit. Pokládáte jeden prst za druhým a zpod rukou se začíná jemně linout melodie. Obtáčí se kolem vás jako šála a obmotává vás. Stahuje a utahuje se kolem vašeho těla. A pak, kdy už chcete vykřiknout a začít se bránit, se kolem vás utvoří něco jako mlha. Před očima máte písmenka, v uších slyšíte slova. Uvolníte se a čtěte. Začíná tu další z mnoha příběhů.
---

"Je to zvláštní pocit být tady."
"Kolikrát to ještě řekneš, Rone?" Ron Weasley jen pokrčil rameny. Opět pohlédl na sídlo Malfoyů.
"Aby ti nevypadly oči, Weasley. Ano, je to něco jiného než ta vaše barabizna, ale musíš si uvědomit, že každý není chudý jako kostelní myš," ozval se za nimi pohrdavý hlas mladého kouzelníka Draca Malfoye. Všichni tři se otočili za hlasem. Harry vytáhl hůlku a namířil ji na Malfoye.
"Ne, Harry! Je na naší straně, zapomněls?" Hermiona chytla svého kamaráda za zápěstí, aby mu zabránila ve vyslání kletby. Harry hůlku nesklonil, protože Malfoy ji ve své pazouře držel taky.
"Tak dělej Pottere! Předveď co ses přes prázdniny naučil!" popichoval jej Malfoy s pohrdavým úsměvem na tváři. Už dávno to nebyl ten vychloubačný srab. Teda vychloubačný byl pořád, ale události několika posledních roků z něj udělaly muže. Dokázal by se jim teď postavit i bez hůlky.
Hermiona se na Harryho prosebně zadívala. Ten po dlouhém zaváhání přece jen hůlku sklonil, ale ještě před tím si okázale odplivnul, aby vyjádřil, že nenávist mezi ním a rodem Malfoyů je pořád víc než silná.
Otočil se na podpatku a vešel do domu pronásledován Dracovým pohledem.
"Pořád si myslíš, že to je dobrý nápad?" zeptal se Harryho Ron rozhlížeje se po přijímacím sále. Vypadalo to tady opravdu úžasně. Bohatství a vznešenost sálala odevšad, od drahých perských koberců po luxusní úchyty na ručníky.
"Nemám na vybranou. Šéfem řádu je Snape a ten tu velí, na to nezapomeň. Malfoy tímhle chtěl dokázat svou loajálnost k řádu a proto se nabídl, že se první schůzka po obnovení může konat v Malfoy Manor." Když už se Ron snažil nějak oponovat, Harry se pousmál. "To ale neznamená, že se s ním musíme hned bratříčkovat, Rone. Hajzl je to pořád, jen máme méně záminek k tomu ho uřknout, až to nebude čekat."
"Fajn, to je dobře," pousmál se zrzek a hned s lepší náladou kráčel vedle Hermiony, která se ale tvářila více než nesouhlasně.
"Je to náš spojenec. On i celá jeho rodina. Neměli byste se k němu takhle chovat."
"Nevypadá na to, že by on měl zájem na dýmce míru, Hermiono," řekl Harry tónem, který naznačoval, že už se o tom nehodlá bavit a tím je téma skončené. Dívka zavřela pusu, ale z očí jí sršely blesky. Harry se v duchu usmál. Všichni se tolik změnili. Celý svět se změnil. Voldemort byl mrtvý už šest let, Fénixův řád rozpuštěný krátce poté, Kingsley se držel svého postu ministra kouzel, Bradavice jen zkvétaly pod ředitelkou McGonagallovou, a mohlo to skončit šťastně jako nějaká pohádka pro děti, kdyby nebylo několika desítek smrtijedů, kteří se rozhodli, že mír trvá už nějak moc dlouho.
Trojice vešla do jednoho z mnoha salónků. Navedl je domácí skřítek. Malfoyovi si jich museli pořídit několik, protože jeden prostě nestíhal tu spoustu úkolů, takže to tu vypadalo jako při srazu třídy somálců po třiceti letech.
"Harry! Rone! Hermiono!" Kingsley vstal a už z dálky je vítal. Harry jen kývl hlavou a sedl si do čela stolu. Nebylo to úmyslně, nikde jinde totiž už nebylo místo. Potyčka s Malfoyem je zdržela. Hermiona se bavila s Kingsleym o nějakých zabezpečeních ministerstva a Munga, Ron se stále okatě díval na vybavení domu a Harry si prohlížel příchozí. Konečně když po několika minutách dorazili poslední opozdilci (mezi nimi přišel i mladý Malfoy a postavil se vedle dveří), Kingsley několikrát udeřil vidličkou o skleničku, aby si sjednal ticho.
"Dobrý den vám všem. Určitě je vám známo, kvůli čemu jsme se tady sešli, takže bez zbytečných řečí: i když je Vy-víte-kdo poražen a jeho armáda byla rozprášena, poslední dobou se objevují lidé, kteří se prohlašují za smrtijedy. Ta horší zpráva je, že oni se tak doopravdy chovají, nosí jejich škrabošky i pláště a prý verbují stále nové a nové členy.
Rozhodl jsem se tedy svolat členy Fénixova řádu a obnovit jej. Co říkáte?"
V salónu se rozhostilo ticho. Jako první se ozval kdo jiný než Harry.
"Kolik jich je?"
"Přesná čísla nemáme, ale odhaduje se něco kolem třiceti mužů a bohužel i několik žen." Kolem stolu zašuměl hovor.
"Kde mají sídlo?"
"O žádném ještě nevíme."
"Máte nějaký plán?"
Otázky sršely ze všech stran. Kingsley zvedl ruku a všichni ztichli.
"Měli bychom začít od začátku. Kdo je pro obnovení řádu?" Do vzduchu se zvedly všechny ruce, ovšem některé trochu váhavě. Patřily většinou těm, kteří ještě nedávno skrytě podporovali Vy-víte-koho.
"Dobře. Nyní bychom měli zvolit předsedu." V Harrym to hrklo. Hrdost mu nedovolovala myslet o nikom jiném než o něm samotném. Avšak Kingsley se činil a od začátku působil jako vůdce. I teď se tvářil více než samolibě a to nevěstilo nic dobrého.
"Navrhněte aspoň tři kandidáty," ozvalo se odkudsi. Kingsley přikývnul.
"Dobře, ale řekněte vy, koho byste si představovali."
Na chvíli se rozhostilo ticho. Kouzelníci a čarodějky prohlíželi své sousedy. Nejedno oko utkvělo na Harrym.
"Potter!"
"Kingsley!"
"Bryant!"
"Dobře dobře to stačí," ukončil výkřiky Kingsley. "Kdo je pro Bryanta?" Do vzduchu se nevznesla ani třetina paží. "Kdo je pro Pottera?" Rukou se zvedlo hodně, ale Harry měl pocit, že ne dost. Žaludek se mu sevřel hněvem. "A kdo je pro mě?" Nyní se zvedlo rukou nejvíce a posléze se ozval potlesk. V Harrym kypěla všechna žluč. V hlavě mu hučelo. Lidé okolo teď velice ublížili jeho egu a to neměli dělat. Zbytek schůze Harry neposlouchal, jeho uražená ješitnost mu to nedovolovala.
"Harry," vytrhla ho ze přemýšlení Hermiona. Stála nad ním a na tváři jí hrál opatrný úsměv. Potter jen pozvedl obočí.
"Schůze skončila, pojď."
Beze slova se zvedl a odcházel. Ve dveřích do někoho vrazil. Zvedl hlavu a spatřil modré oči.
"Copak Pottere? Něco se ti snad na schůzi nelíbilo?" pronesl uštěpačně Malfoy a zasmál se Harrymu do obličeje.
"Ty hajzle, koukej sklapnout," vytáhl Harry hůlku a namířil ji Malfoyovi na břicho. Už už otevíral pusu k vyřčení kletby, když tu někdo srazil Malfoye přímo na něj.
"Zaútočili! Pane ministře, smrtijedi zaútočili!" Zatímco se Harry znechuceně zvedal ze země a oprašoval si hábit (Draco dělal úplně to samé), příchozí doběhl ke Kingsleymu a rychle mu něco sděloval. Ministr se mračil víc a víc.
Všichni kolem stáli a chtěli vědět, co to znamená.
"Poprosím všechny, aby se na moment vzdálili," řekl Kingsley nekompromisně. Lidé se otáčeli a s reptáním odcházeli.
"Harry, ty zůstaň." Potter se zastavil a podezřívavě si ministra měřil. Pak kývl na Hermionu a Rona, že to je v pořádku, jeden výhružný pohled hodil na Malfoye a čekal, co z ministra vypadne.
"Harry, mám špatnou zprávu," začal Kingsley opatrně.
"Kingsley, myslím, že špatných zpráv jsem už slyšel dost, takže řekněte rovnou, co se děje," přerušil ho Harry netrpělivě.
"Smrtijedi vtrhli na Grimmualdovo náměstí. Nemůžeš tam odjet."
Potter to pár vteřin vstřebával. "Ok, tak budu zatím u Weasleyů, Ronovi a Hermioně to vadit nebude, už mnohokrát mi to nabízeli…"
"Ne," přerušil ho Kingsley. "Mám strach, že jdou po tobě, nebylo by to dobré. Nejlepší bude, když zůstaneš tady."
"Tady?! Na Malfoy Manor?!" vykřikl Harry šokovaně. "Na to zapomeňte! A okamžitě!"
"Milý chlapče, tohle není prosba, jak by sis mohl myslet. Patříš do Fénixova řádu, a pokud to nevíš, já mu velím, takže budeš poslouchat mé příkazy. Nechci, aby tě zabili. Mezi námi, ne že bych tě měl merlinví jak rád, ale pro lidi jsi ikona, někdo, za koho by položili život. Takže tě potřebuju živého."
"Takže nemám asi na vybranou, co?" řekl hořce Harry. Jednou rukou zatínal v pěst a ve druhé drtil hůlku. Zmetek jeden.
"Ne, Harry," usmál se sladce Kingsley, čímž až nebezpečně věrně napodoboval starou známou Umbriedgovou. "Nemáš." 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 LUCKILY LUCKILY | E-mail | Web | 21. února 2008 v 0:57 | Reagovat

To je poutavý Mixie=) Jen tak dál=)

Mimochodem.=) Našla jsem na youtube jedno krásný video s Doktorem Lecterem. Na konci je i kousek tý  scény s mozkem=) Fakt chuťák =)

2 LUCKILY LUCKILY | E-mail | Web | 21. února 2008 v 0:58 | Reagovat

http://youtube.com/watch?v=XMvNwP_n-mY&feature=related

3 Mixie Mixie | 21. února 2008 v 0:59 | Reagovat

Děkuju :) Novou kapču přidám určo dneska, ale až pozdějc odpoledne. Chtěla jsem to napsat trochu jinak než obvykle... Asi se netrefím do chuti spousty lidí, ale což... Zkusit se má všechno :)

Já těch videí viděla tolik, že by to člověk ani nespočítal :D

4 Mixie Mixie | 21. února 2008 v 1:00 | Reagovat

znám... mně i velice známá písnička.... ;))

5 LUCKILY LUCKILY | E-mail | Web | 21. února 2008 v 1:09 | Reagovat

Až odpoledně?=(

Tyjo já musim říct bráchovi, ať mi konečně stáhne Hannibala do počítače... Chci ho hrozně vidět... =)

Já normálně rozepsala druhou kapitolu k otevři oči a sekl se mi komp, tak jsem ho musela restartovat... smůla...=(

6 Mixie Mixie | 21. února 2008 v 1:16 | Reagovat

jé... to naštve to musíš průběžně ukládat... mně se tohle jednou stalo a ztratila jsem deset stránek... od té doby ukládám aspoň 3x za minutu :))

7 LUCKILY LUCKILY | E-mail | Web | 21. února 2008 v 4:57 | Reagovat

njn jsem prostě blbá... taky mě to mohlo napadnout, když mám tak blbýho kompa... =(

8 LUCKILY LUCKILY | E-mail | Web | 21. února 2008 v 4:58 | Reagovat

Spíš? Asi jo, co?=) Du taky... :D

9 Bilkis Bilkis | Web | 21. února 2008 v 5:59 | Reagovat

Jejda, to je pěkné! Chudák Harry, zůstat s Dracem na Malfoy Manor... Já bych si nestěžovala :D, ale on musí mít vždycky nějaký hloupý kecy!

10 Mixie Mixie | 21. února 2008 v 9:28 | Reagovat

Holky vy jste blázni... Buď jste tak brzo vstali (blázni), nebo jste ještě ani neli spát (dvojnásobní blázni)! :))

11 Catherrina Catherrina | Web | 21. února 2008 v 14:19 | Reagovat

Ta povídka je úžasná!=)

Strašně se mi líbí ten začátek, střed i konec.... Prostě všechno dohromady!:D

Jinak to video jsem už viděla a je naprosto dokonalý!:) A dokonce jsem už viděla i Mlčení jehňátek a už plně rozumím tomu, že to má být horší, než Hannibal!:)

Možná se mi to zdálo nechutnější v tom, že to nejsou "elegantní" vraždy, jako v

Hannibalovi, ale spíš takový... prostě nechutný.=)

Jak to myslíš, že přidáš další kapitolu až dneska odpoledne?!?:))

Já jdu v šest na les, tak to sem koukej rycnout ještě než odejdu!:D

12 Bellatrix Black Lastrange Bellatrix Black Lastrange | 22. února 2008 v 21:02 | Reagovat

Krásné..poutavé! velice mě to zaujalo..:)

13 Miraella Miraella | Web | 15. března 2008 v 22:42 | Reagovat

To je neuvěřitelně čtivé, tohleto. Jakto, že jsem na to nenarazila už dávno?! Styď se, Mio, fuj! Do kouta, na hrách!!!

Ne, prdím na kout, nejdřív to musím dočíst... Z chudáka Kingsleyho jsi udělala takového šmejda:)) To se dělá? :)

14 Evuš Evuš | 25. března 2008 v 19:14 | Reagovat

jeeee to se tak dobře čte! originální nápad....hned jdu na další kapitolku!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama