Svoboda - kapitola 2

6. února 2008 v 19:25 |  Svoboda

Hannibal Lecter, pardon, dr. Hannibal Lecter (nesmíme přece zapomínat na slušné způsoby, pokud chceme zůstat živí) seděl ve velkém muzeu umění v již zmíněné Florencii a četl si americké noviny, které si nechal posílat poštou přes několik evropských zemí. Nechtěl se přece nechat chytit. No, takže nyní seděl v pohodlném proutěném křesle na velkém balkóně s výhledem na zbytek města a četl si nejnovější číslo National Tattler. Bez zájmu listoval bulvárními zprávami a kouřil doutník luxusní značky. Náhle se zarazil, napřímil se v křesle a odložil doutník. Jeho oči se zastavily na článku s titulkem: DEGRADOVANÁ AGENTKA DOSTALA ZPÁTKY PŘÍPAD MASOVÉHO VRAHA!
Dr. Lecter se okamžitě pustil do čtení.
Exkluzivní informace: Bývalá agentka Clarice Starlingová (40 let), nyní poručice, dostala zpátky případ kanibalistického masového vraha Hannibala "Kanibal"' Lectera (63 let). Lecter před sedmnácti lety pomáhal Starlingové s případem masového vraha Buffalo Billa, následně utekl a zmizel. O sedm let poté jej FBI vystopovala v Itálii a proběhl pokus o zatčení, ke kterému se znovu nachomýtla poručice Starlingová, ale její akce skončila naprostým fiaskem. Starlingová se psychicky zhroutila, začala požívat alkohol v nadměrném množství a kvůli několika naprosto zkaženým akcím byla degradována. Proto je nyní nepochopitelné, proč vrchní vyšetřovatel Jack Crawford, nadřízený poručice Starlingové, pověřil novým vyšetřováním případu Hannibala Kanibala znovu Starlingovou, i když se již jasně prokázalo, že není schopná takto složitou operaci zvládnout.
"Hlavním vyšetřovatelem případu Hannibala Kannibala jsem pověřil poručici Starlingovou," řekl nám exkluzivně Crawford, "protože má s tímto druhem případů zkušenosti a je známo, že k ní Lecter chová něco, co bychom mohli označit jako lásku, ale je otázkou, zda je to zvíře (Lecter) schopno cítit takovýto cit.''Na otázky týkající se vztahu mezi Crawfordem a Starlingovou nám již ale zvláštní agent odmítl odpovědět. Je známo, že…
Dr. Lecter přestal číst a znechuceně odhodil noviny na stůl. Ty spadly na zem a otevřely se na stránce s fotkou Clarice Starlingové. Doktor noviny opět zvedl a zadíval se na fotku. Pocházela z nedávné doby a doktor nemohl uvěřit té změně, kterou Starlingová prodělala. Zplihlé vlasy dávno ztratily svůj lesk a z platinové blondýnky se stala nevýrazná špinavá blondýna. Pod očima měla Clarice ošklivé váčky a doktorovi se už vůbec nelíbily červené fleky na Clariciných tvářích. Ty se jsou totiž poznávacím znamením lidí, kteří opravdu nadměrně pijí alkohol. To doktora znepokojilo.
"Má malá Starlingová, zase tě za mnou posílají? Aby tě ponížili, jako by tvé degradování nestačilo? A pročpak si začala pít? Kvůli své pozici v FBI a/nebo kvůli mně? Rozmyslela sis odpověď na moji nabídku, co jsem ti položil před deseti lety? Zamilovala ses do mě? Jak se zachováš, až mě najdeš? Zatkneš mě nebo…" doktor nedokončil větu, místo toho ukazováčkem pohladil fotku Starlingové. Chvíli ji pozoroval, ale pak odložil otevřené noviny na stůl, vzal si klobouk, sluneční brýle a odešel.

"Dámy a pánové, za hodinu přistáváme. Kvůli blížícím se turbulencím vás prosím, abyste se připoutali. Děkuji," skončilo hlášení letušky. Poručice Starlingová se poslušně připoutala a pohlédla na obálku, kterou měla položenou na klíně. Měla ji v rukou už několik hodin, ale přesto se do ní ještě nepodívala. Obálku dostala od Crawforda a Starlingová se zrovna moc nehrnula do jejího otevření. Nakonec si povzdechla a přece jen ji otevřela. Z obálky vypadly nějaká lejstra, fotky a další, ale mnohem menší obálka. Starlingová se nejdříve zaměřila na fotky. Všechny fotografie zobrazovaly mrtvá těla policistů a na zadních stranách těch fotek byla popsána jejich zranění, a jak k nim pravděpodobně došlo. Většinou policisté zemřeli na vykrvácení z proříznuté krční tepny. Ta zranění ve většině případů byla způsobena velice ostrým předmětem s krátkým zahnutým ostřím. Sem tam nějakému muži chyběl kus masa nebo nějaký orgán. Starlingová si byla jista-toto je práce dr. Lectera.
Lejstra obsahovala pokyny, kde má koho najít, s kým se má spojit (bude spolupracovat s italskou policií) a jak se má chovat v té či oné situaci. Clarice si odfrkla a otevřela malou obálku. V ní byl jen jeden list papíru. Starlingová ho otevřela a četla:
Ahoj Starlingová. Ve velké obálce máš všechno přesně popsáno, takže se tím koukej řídit! Jestli něco pokazíš, tak si můžeš být jistá, že se z kobky nikdy nedostaneš! O to se postarám. Hlavně ho koukej konečně chytit a neposer to jako minule, jasný? Jo a za každého mrtvýho člověka, který umře během tvý "akce", ti strhnu část platu. Tak se teda snaž, musíš mít přece peníze na ten svůj chlast. Máš na to týden, pak prohlásím tvoji misi za neúspěšnou a ty… Asi ti je jasné, jak dopadneš. Tak se měj pěkně a pozdravuj ode mě Lectera. A buď se vrátíš s ním (a je jedno, jestli bude živý nebo mrtvý) nebo se nemusíš vracet vůbec!
Jack Crawford
Starlingová dočetla, znechuceně dopis zmačkala a vyhodila do přihrádky na odpadky. Jak si to jen dovoluje takhle mi rozkazovat! Nejsem přece nesvéprávná, nepotřebuje vodit za ručičku. Poručice se vzteky roztřásla. Nenápadně sáhla pod sako a vytáhla malou nádobku, ze které si důkladně přihla. Měla v ní tequilu. Hned pocítila úlevu a lépe se jí přemýšlelo. Pocit viny za propašování alkoholu na palubu letadla zatlačila někam daleko do podvědomí. Nechápala, jak se kdy mohla dát dohromady s tím starým, ošklivým, zapšklým Crawfordem! Ale chápu. Chtěla jsem zapomenout. Zapomenout na Chesapeak. A proto jsem vyhověla Crawfordomu očividnému zájmu a párkrát jsem se s ním vyspala. Ale prostě to nešlo.Chtěla jsem něco víc, pořád chci něco víc. Někoho na úrovni, s kým se dá povídat si o různých věcech, s kým bych mohla chodit do divadla, na koncerty…
Starlingová si povzdechla. Věděla, že tohle je její poslední případ. Chápala, o co Crawfordovi jde. Zdiskreditovat ji, co nejvíce ponížit a prokázat, že je závislá na alkoholu. Což samozřejmě není pravda, pomyslela si Clarice vztekle. Vzpomínala na poslední setkání s Hannibalem. Na to, jak krásně ji políbil. Něco při tom polibku - nepolibku cítila, ale co? Znechucení nebo náklonnost? Odpor čí lásku? Co se stane, až doktora znovu uvidí, pokud ho tedy vůbec vypátrá. V posledních pár let na něj často myslela. Přemýšlela nad tím, co by se stalo, kdyby tehdy přijala jeho nabídku a odešla s ním. Byla by teď na tom lépe? Asi ano. Náhle Starlingovou něco napadlo. V hlavě se jí začal linout plán. Plán, jak změnit svůj život k lepšímu…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Grey lady Grey lady | Web | 6. února 2008 v 20:31 | Reagovat

Už se těším na další díl :)

2 Catherrina Catherrina | E-mail | Web | 6. února 2008 v 20:33 | Reagovat

Super!:)

No tak to jsem zvědavá, jak se to vyvine... Už se těším až se ti dva setkají!=D

Mimochodem, myslíš to vážně, že budeš přidávat jen jednu kapitolu týdně...?

3 Mixie Mixie | Web | 6. února 2008 v 21:06 | Reagovat

ne, protože bych to sama nevydržela... tak každej den jednu :)

4 Catherrina Catherrina | E-mail | Web | 6. února 2008 v 21:20 | Reagovat

To doufám!=D

5 LUCKILY LUCKILY | E-mail | Web | 7. února 2008 v 16:05 | Reagovat

Tyjo to je divný. Čtu tady tu kapitolu a najednou v televizi dávaj nějakej kriminální film, kde se o Hannibalovi mluvilo=)

To je bomba=) Fakt se ti to povedlo=)

6 Mixie Mixie | Web | 7. února 2008 v 17:24 | Reagovat

taky jsem na to zrovna koukala, sběratelé kostí že ?:))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama